Vyhledávání


Kontakt

zakladatel webových stránek v Česku a správce tohoto webu : Marian Mario Artych, DiS.
Adresa pro zasílání poštovní korespondence :
PO BOX 12
666 01 Tišnov, okr. Brno - Venkov
Česká Republika
www.marioartych.com

založení webu : 18.11.2013
počítadlo zobrazeno : 7.4.2014

CZ TEL . : 00420 530 502 481

PL TEL. : 0048 664 500 743

E-mail: marioartych@marioartych.com

Mój dzień 14.03.2014r.

21.03.2014 12:50

 

Kaźda strona internetowa – czy ta lepsza, czy ta gorsza wymaga jakiegoś autora i teź práce, która sie odrabia regularnie na bieźąco dla tej strony. U nas w Republice Czeskiej załoźylem strone, dałem kaźdemu Czechowi moźliwość zapoznać sie s Anną Jantar w swojim języku. Piosenki, informacje – źycie i dzieło, róźne zjęcia z róźnych okresów jej źycia. Musiałem teź ale dać jakieś informacje o tym, dlaczego Anna nieźyje, kiedy sie urodziła w 1950r. Co się wtedy wydarzyło, gdzie jest pochowana i tak. Strona ma jeście  pewne rzeczy do zrobienia, ale w tej chwili jest w Czechach narazie najlepszą stroną o Annie, gdzie jest najwięcej informacji i bezpośrdnio ze źródła, to znaczy z Polski.

 

 

Pod znaczeniem „jazda słuźbowa“ czy „jazda robocza“ kaźdy kojarzy, źe ktoś kogoś wysyła w delegacje odrobić práce w innym miejscu geograficznym. Ale jak określić to, źe ktoś jedzie do Warszawy dla wiedzy dla swojej dalszej strony internetowej. Było trzeba pod koniec tygodnia pojechać z Moraw Pułnocnych do Warszawy. Ludzie, zwłascia Czesi  pytają o róźne mięjsca urlopu, ale człowiek jedzie do Warszawy a ta jest więcej zmodernizowana jak Brno. Myśle, źe w tych czasach kaźde państwo na świecie chce, źe by ich stolica wyglądała lepjej.
  

W dniu 14. marca 2014r. mineło 34 lat od śmierci Anny Jantar, od tragicznego wypadku lotniczego w Warszawie.  Sbieg okoliczności był taki, źe w 1980r.  był teź piątek. Jako fan Anny Jantar i człowiek, który Annie szanuje, w końcu się zdecydowałem do tej Warszawy pojechać. Napewno jestem z tego wyjazdu zadowolony. Niejestem człowiekem, który by sziedział w pijalini wina – w piwnicy na Morawach połudnowych (przy granicy s Austriakami w mojim zakresie mamy produkcje wina) czy był cały dzień w wodzie w welnes. Mnie interesuje Anna Jantar i ludzie s piosenkarką związani i informacje z Warszawy.

Jechałem w ten dzień – piątek do Warszawy. Była bardzo ładna pogoda, naprawde piękna. Temperatura okolo 10 lub 13 st. C. O godz. 10,00 zorganizowała dzielnica Warszawa Włochy na troche odległym mięscu spotkanie i wzamianki. Uroczystość tych zmarłych z tego wypadku lotniczego. Na Pawła Lipowczana jest teraz nowy mur, jest pomnik i krzyź. U dawnej jednostki wojskowej i ośrodku poprawczego. Wtedy tam spad samolot i uderzył w powierzchnię pokrytej lodem fosy. Zgineło wtedy 87 ludzi. Byłem na tym mięjscu dokładnie o godz. 11,15.

                                                                     

Na uroczystości tej był teź pan Tomasz Smolicz. Jako pilot i kapitan, który leciał tym samolotem  w cztwartek 13. marca 1980r. z Warszawy do Nowego Yorku radzieckim samolotem IŁ 62. Tam dał samolot do dyspozycji obsłudze naziemnej i wieczorem w tą feralną noc poleciał kapitan Paweł Lipowczan z cztwartka 13. na piatek 14. marca 1980r.

Pan Smolicz opowiedział niektóre rzeczy w sprawie wypadku. Paweł Lipowcan  i jego załoga  przed planowanym lądowaniem  zgłosiła wieży kontrolnej, iż nie zaświecił się wskaźnik wysunięcia podwozia. Tego typu awarie dość często zdarzały się w samolotach produkcji radzieckiej. Na ogół wynikały z przepalonego bezpiecznika bądź żarówki. W takim przypadku załoga przelatywała nad lotniskiem i powtarzała podejście do lądowania. W tym czasie mechanik pokładowy sprawdzał właściwe obwody, bądź ktoś z obsługi lotniska przez lornetkę obserwował i potwierdzał drogą radiową fakt wysunięcia się podwozia. Załoga zdecydowała się na pierwszy manewr.

 

Kontroler lotów wydał polecenie przejścia samolotu z pułapu 250 na 650 metrów. Gdy na polecenie dowódcy mechanik pokładowy zwiększył moc silników, pękł wał turbiny niskiego ciśnienia silnika nr 2, a turbina obracająca się swobodnie w strudze gazów rozpędziła się do prędkości powodującej jej wybuchowe rozerwanie na trzy części, całkowicie niszcząc silnik nr 2. Odłamki silnika rozleciały się na wszystkie strony, uszkadzając silnik nr 1, przebijając kadłub, co spowodowało zniszczenie układów sterowniczych, zasilania czarnej skrzynki i rejestratora kokpitu, oraz uszkodzenie silnika nr 3. W rezultacie przestały całkowicie działać silniki 2 i 3, uszkodzenie wykazywał silnik nr 1, utracono możliwość sterowania samolotem, a ostatnich 26 sekund lotu nie udało się zarejestrować.

To były ostatnie chwile źycia wszystkich, u Anny teź.

www.mapy.cz/#!x=20.949575&y=52.184263&z=16W gruncie rzeczy samolot spad s predkościa 10 m / s. Paweł Lipowczan jeście zdąźyl siłą skręcić samolot wprawo, by samolot niespad na ośrodek wychowawczy. Wszystcy zginely na miejscu i to 87 osób, w tym 10 pracowników PLL LOT. Niektóre ciała szło bardzo trudno zidentyfikować. 24 ciał całkem nieszło zidentyfikować. Pewny artykuł opisuje to, źe Ania jak była juź martwa, to ją jeście na dodatek okradli. Biźuteria, waliski s ubraniami dla małej czteroletniej Natalki, i tak dalej.  Poprostu tragedia.

 

Miałem moźliwość teź porozmawiać s ludzmi od Klubu emerytów, z prasy, itd. Zabrali mnie później samochodem i do centrum juź jechałem tramwajem. Niekolidowało to s ich trasą. Miałem całodobowy bilet na MPK w Warszawie za 15 złotych.

Zwiedziłem historiczną część Warszawy, tj. Rynek starego miasta oraz Plac zamkowy.

Po godz. 16 byłem na cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie, tutaj rozmawiałem s następnymi wielbicieli Anny.

www.mapy.cz/#!x=20.925189&y=52.279785&z=15

Troche na wieczór o godz. 18,00 byłem na spotkaniu na Rynku Starego Miasta 22/24, gdzie była premiera kśąźki Bursztynowa dziewczyna. Poetka Mariola Pryzwan wydała nową publikace. Była tu mowa o róźnych wydarzeniach z źycia piosenkarki. Naprzykład, źe w latach 70. był w pewnym udziału na 1. mięjscu Jiří Korn i Anna na drugim. Albo, źe Anna niezaczynała tak zupełnie w zespole Waganci w wieku 19 lat, tylko Szafiry juź w wieku 14. lat jako dziecko.

Jedna młoda dziewzcyna tam zaśpiewała róźne jej piosenki. Jedną kśiąźke tam kupiłem, była w akcji za 40 zl, na innych mięjscach Polski była w cenie 50 zl. Takźe była zniźka 20 %. Pisarzka dawała autogramy.

www.youtube.com/watch?v=qsumZJP6Hr4

www.youtube.com/watch?v=3HaM6Hba0So

 

Na ulici Marszałkowska naprzeciw Pałacu kultury jeście zdąźylem kupić jeście przed godz. 21. w Empik.com ostatnią kśiąźke od Andrzeja Witko o Annie.

www.empik.com/anna-jantar-witko-andrzej,p1045968166,ksiazka-p

 

 

Był wieczór, zbliźala sie noc i ja pojechałem z Warszawy Śródmieście do Siedlec Kolejami Mazowieckimi 90 km do rodziny.

Dla mnie to był udany dzień i mogłem kupić materiały, które są w ČR niestety nieosiągalne

Anna Jantar miała w 1978r. współprace s czeskim wykonawcą Václavem Neckařem i jego zespołem Bacily. I w Niemczach teź brała udział s naszymi wykonawcami Karel Gott i Helena Ondračková.

cs.wikipedia.org/wiki/Václav_Neckář

pl.wikipedia.org/wiki/Václav_Neckář

Marian Mario Artych, DiS.

Kontakt fan CZ