Vyhledávání


Kontakt

zakladatel webových stránek v Česku a správce tohoto webu : Marian Mario Artych, DiS.
Adresa pro zasílání poštovní korespondence :
PO BOX 12
666 01 Tišnov, okr. Brno - Venkov
Česká Republika
www.marioartych.com

založení webu : 18.11.2013
počítadlo zobrazeno : 7.4.2014

CZ TEL . : 00420 530 502 481

PL TEL. : 0048 664 500 743

E-mail: marioartych@marioartych.com

Jak na Annu Jantar vzpomíná její bratranec z Čech Stanislav Veselý

JAK NA ANNE JANTAR WPOMINA JEJ BRAT CIOTECZNY Z CZECH STANISLAV VESELÝ ??

 

CZ : 

Jak na Annu Jantar vzpomíná její bratranec z Čech ??

  Když Anna v roce 1980 tragicky zemřela, bylo mi jen 9 let. Přeci však nemohu zapomenout, když u nás jednou zazvonil zvonek a já běžel otevřít. Stála tam krásná žena s láskyplným úsměvem. Tehdy prozářila náš domov, jako slunce a já na to nikdy nezapomněl. Tak to s ní bylo všude. Lidé ji měli rádi pro její povahu a krásný hlas.

  Odchod Anny z tohoto světa pak do našeho domova vnesl obrovskou bolest a smutek. Na to si též dobře pamatuji. Vím, že ten smutek prožívalo celé Polsko, nejvíce však její nejbližší rodina. Mnohokrát po smrti Anny jsem se sešel s jejím otcem Jozefem, mým strejdou. To byl výjimečný muž. Nejlepší léta svého mládí prožil ve válce, měl četná zranění a mnoho jeho kamarádů tam zemřelo. Do určité míry se asi časem dokázal dostat přes všechno to těžké, co prožil, ale nikdy se již nedostal ze smutku, který do něj vstoupil po smrti jeho dcery.

  Z Anny vyzařovala láska, v které byla vychována oběma svými dobrými a statečnými rodiči. Jako drobný příklad lásky jejího otce zveřejňuji jeho přání k narozeninám, které mi kdysi poslal. Když v dospělosti toto přání čtu, uvědomuji si, jak jedinečný musel být rodičovský přístup jeho a jeho ženy Haliny právě k Anně. To je jeden z důvodů, proč ji snad celé Polsko milovalo - byla vychována v lásce a tu také rozdávala.

   Pan Marian Mario Artych, zakladatel fanklubu v ČR a stránky www.annajantar.eu/, mě po našem rozhovoru požádal, zdali bych také napsal i něco o vztahu k hudbě naší rodiny v České republice. Krátce tedy - naše společná babička Anna Szmeterling-Savická měla hudbu moc ráda. Ještě jako stará a slepá si často zpívala řadu písní v různých jazycích, především v maďarštině. Má sestra Renáta navštěvovala lidovou školu umění a později konzervatoř a zpívala tak hodně, až si vyzpívala hlasivky. Žel, k tomu došlo, když byla mladá a její hudební kariera tím skončila. Přirozený vztah k hudbě a muzikálnost však v našem rodu pokračuje. Syn Renáty – Martin „Spruce“ hraje na bicí v skupině“ Prague Conspiracy“ (https://www.youtube.com/watch?v=sKb_VKa0epM) a náš syn Adam na housle a kytaru v dětské skupině „Tři od skály“ https://www.youtube.com/watch?v=W1qwxAE-YVc, kdy zatím jako malí kluci hrají jen převzaté písně, ale již slavili svůj úspěch na Dětské Portě 2015 a 2016. Druhá z tet Anny - Marika pak se svým mužem celá desetiletí tančili a vyhráli mnoho soutěží, vč. Mistrovství seniorů ve společenském tanci v Austrálii. Muzikálnost, kterou Anna Jantar v sobě měla, pokračuje svým způsobem dále i mimo Polsko.

  Na závěr bych ještě rád napsal, že jsem byl mile překvapen, když jsem se dozvěděl, že Anna Jantar má fanoušky nové generace v Polsku i v České republice. Za celou naši rodinu děkuji všem, kdo na Annu myslí, vzpomínají a poslouchají její písničky, které přináší pohodu do jejich domovů a na taneční parkety.

Srdečně,

Stanislav Veselý, dne 13.3.2016

 

Pohled od Juzka poslany pri navsteve z Prahy na chalupu svemu synovcovi.jpeg (236433)

Pohled od Juzka poslany pri navsteve z Prahy na chalupu svemu synovcovi str. 2.jpeg (119773)

 

 

 

PL : 

Jak wspomina na Anne Jantar jej brat cioteczny z Czech ??

 

   W czasie, kiedy Anna w 1980r. tragicznie zmarła, miałem 9 lat. Ale ja niemoge zapomnieć tego, jak jednego dnia u nas w domu był dzwonek do drzwi i ja uciekałem otworzyć. Na korytarzu stała bardzo ładna kobieta s radosnym i miłosnym uśmiechem. Zrobiła ona bardzo ciepłą atmosfere do naszego domu jakby słońce. I ja tego nigdy niezpomniałem. Ludzie ją kochali. Miała wspaniały charakter i piękny głos.

 Odejście Anny z tego świata przyniosło  do naszego domu żal i ból. Bardzo dobrze na to pamiętam. Wiem, że taki smutek przeżyła cała Polska, ale najwięcej jej najbliższa rodzina. Po śmierci Anny miałem często spotkanie z jej ojcem – Józefem Szmeterlingem. Dla mnie to był wujek. Był to wyjątkowy męczyzna. Najlepsze lata swojej młdodości spędził w wojnie, był niejeden raz poważnie ranny. Dużo jego kolegów tam umarło. W końcu potrafił się opanować z tych wydarzeń, które przeżył. Ale nigdy się nepogodził z tym, że jego dcórka  poniosła śmierć w tak młodym wieku. Był załamany.

  Z postaci Anny promnieniowała miłość, bo ona miała wychowanie od dobrych i chrobrych rodziców. Taki mały przykład daje pocztówka, którą  dostałem od jej ojca kiedyś na urodziny. I tutaj ją publikuje. Jak już byłem dorosły, to zrozumiałem jego dobrą opieke rodzicielską. I także dobrą opieke z Haliny strony, jego żony wobec dcórky Ani.  To jest jeden z powodów, dlaczego Anne kochała cała Polska. Ona była wychowana w miłości i potrafiła się o nią także dzielić.

   Pan Marian Mario Artych – założyciel  fanclubu Anny Jantar w Republice Czeskiej i strony internetowej www.annajantar.eu mnie po naszej rozmowie poproszył, czy ja bym coś nienapisał o stosunku naszej rodziny w Republice Czeskiej do muzyki. Krótki czas nasza babcia Anna Szmeterling Savicka kochała muzyke. Na dodatek jak była już stara i ślepa, śpiewała różne piosenki w różnych językach. Ale przede wszystkim w języku węgerskim. Moja śiostra Renata chodziła do ludowej szkoły  sztuki, ale wyśpiewała sobie struny głosowe i jej kariera się skonczyła już w młodym wieku. Ale w naszej rodzinie stosunek do muzyki i muzykalność rozwija się dalej. Syn Renaty – Martin „Spruce” gra na perkusje w zespołu Prague Conspiracy.

  Nasz syn Adam gra na skrzypce i na gitare w zespołu dziecinnym „Tři od skály“. Narażie jako małe dzieci grają piosenki innych wykonawców, ale i tak już mają sukces w konkursie Dětská porta 2015 i 2016.

  Druga ciotka Anny – Marika wspólnie z mężem tanczyła niejedno dziesięciolecie i wygrywali niejeden konkurz. Także mistrzowstwo seniora na kulturalnym występu tańcu w Australji. Muzykalność Anny Jantar, którą wtedy ona sama w sobie miała,  rozwija się teraz także za granicą Polski.

  Co powiedzieć na koniec ?? Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, że Anna Jantar ma swojich fanów także w młodym pokoleniu w Polsce i w Czechach. Dziękuje za cała naszą rodzine, kto na Anie w dobrym wspomina i słucha jej piosenki, które przynoszą dobrą atmosfere do ich domów i na estrady tańca.

 

Serdeczne pozdrowiena

Stanislav Veselý

w dniu 13.03.2016r.

 

 

Pohled od Juzka poslany pri navsteve z Prahy na chalupu svemu synovcovi.jpeg (236433)

Pohled od Juzka poslany pri navsteve z Prahy na chalupu svemu synovcovi str. 2.jpeg (119773)

z CZ do PL Marian Mario Artych, DiS., (c)14.03.2016